Eğlence , Teknoloji , Bilim , Bilgisayar , Bilişim , İlginç , Haber ve Daha Fazlası Bu Blog'da !

Temelinde bir web sayfasının adresini yazdığımızda, bu sitenin sunucusundan gelen veriler tarayıcımız tarafından algılanır ve kendi görüntüleme motoru (engine) tarafından yorumlanır ve ekrana iletilir.
Her tarayıcı üreticisi farklı görüntüler üreten motorlar kullanınca bunun sonucu her tarayıcıda farklı görünen sitelerle karşılaşmamız kaçınılmaz oluyor. Bunun en büyük sıkıntısını yaşayan kişiler web sitesi tasarlayan (web designer) kişiler olsa da, son kullanıcılar da bundan nasibini alıyor ve tıklamak istedikleri linklere tıklayamıyor, hepsi tek bir tarafta alt alta dizili sitelerle karşı karşıya kalıyor ve bunun sonucu olarak sağlıklı bir web süreci yaşayamıyorlar.Tabi bunun temelden çözümü herkesin belli bir standart doğrultusunda çalışan motorlar üretmesi. Ama tüm üreticileri bu noktaya çekmek kolay olmadığı için alternatif yolları denemek gerekli.
İşte Tokyo/Japonya menşeili Lunascape co., LTD bu soruna geçici olarak bir çözüm bulmak ve hem son kullanıcıları hem de web sayfası üreten kişilerin sorunlarını bir nebze de olsa azaltabilmek için Lunascape tarayıcısını ürettiklerini açıkladı.
Üç-Motorlu Lunascape
Tarayıcı şu an alfa sürümüne sahip, özellikler olarak sunduğu şeyler şöyle sıralanabilir;
Firefox eklenti desteği
İnternet explorer eklenti desteği
Rss okuyucu
fare hareketi (gesture)diğer özelliklere buradan bakabilirsiniz. Bir eksiği ise şimdilik sadece Windows platformunda çalışıyor olması.
Asıl önemli özelliği olan motor (engine) değiştirme özelliğine gelirsek, her hangi bir sitede sayfaya sağ tıklayıp “render engine” altında istediğiniz motoru seçebiliyor ve sayfa tekrar yüklendiğinde o motorla üretilmiş siteyi görüyorsunuz
Tarama Motoru SeçmeSonuç itibarıyla, aynı tarayıcı içerisinde tüm tarayıcılara erişmek isteyen kişiler, tasarladıkları siteleri tüm tarayıcılarda denemek isteyen tasarımcılar için şimdilik bulunmaz bir nimet.Lunascape’yi indirmek için direkt linksite adresi Lunascapekaynak 1kaynak 2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: