Eğlence , Teknoloji , Bilim , Bilgisayar , Bilişim , İlginç , Haber ve Daha Fazlası Bu Blog'da !

china,internet,web site,ban

İnternet sansüründe dünya lideri konumunda bulunan Çin, 2010 yılında 350 milyon ‘zararlı içerik barındıran’ web sayfasını engelledi.

Dünyanın yedi harikaısndan biri olan Çin Seddi’nin zamanında ne derece başarılı olduğu tartışılır. Ancak 21 yüzyılın dijital ‘Çin Seddi’ oldukça başarılı görünüyor.

Dünyanın en büyük internet kullanıcı nüfusunu barındıran Çin’de devletin içerik kontrol mekanizması, 2010 yılında milyonlarca web sayfasına geçit vermedi. Çin Propaganda Bakanlığı’nda görevli Wang Chen’in dün açıkladığı resmi rakamlara göre 2010 yılında ülkedeki ISP’ler yoluyla (servis sağlayıcı) 350 milyondan biraz fazla internet sayfasına ülke içindne erişim engellendi.

Wang, erişime kapatılan 350 milyon web sayfası içinde yazı, fotoğraf ve video olmak üzere her tür materyalin bulunduğunu bildirdi.

Çin’de Facebook ve Twitter gibi en popüler sosyal paylaşım siteleri de erişime kapalı bulunuyor. Facebook’un patronu Mark Zuckerberg, dedikodulara göre, geçen hafta Çin’e yaptığı ‘turistik’ ziyaret sırasında Çinli yetkilileri Facebook’a ülkede izin verilmesi konusunda ikna etmeye çalışmıştı.

EN SON KURBAN SKYPE

Çin Hükümeti, son olarak VoIP hizmeti veren Skype ve benzeri programları ülke içerisinde yasaklamıştı. İnternet üzerinden bedava görüşmeyi sağlayan VoIP altyapısını kullanan Skype’ın Çin’de yasaklanma sebebi ise VoIP hizmetini sadece Çinli firmaların verecek olması.

Çin, VoIP hizmetinin sadece China Unicom ve China Telecom tarafından verilmesine karar evrdi. Skype ise bu ambargoya itiraz etmeye hazırlanıyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: