Eğlence , Teknoloji , Bilim , Bilgisayar , Bilişim , İlginç , Haber ve Daha Fazlası Bu Blog'da !

universe,space,big bang,melody,music,physics,science,cern

Büyük Patlama deneyini sürdüren bilim insanları, elde ettikleri verileri ilk kez sese dönüştürdüler.

Evrenin sırlarını çözmek için yürütülen Büyük Patlama deneyini sürdüren bilim insanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndan (LHC) elde ettikleri verileri ilk kez sese dönüştürdüler.

Bilim insanları Higgs parçacığı gibi parçacıkların varlığını kanıtlamak amacıyla çalışmalarını sürdürürken, LHC’den her saniye 40 milyon parçadan fazla veri alınıyor.

Şimdiye dek, Fransa ve İsviçre sınırında yerin 100m altında, 27 km uzunluğunda olan LEP tünelindeki LHC’den veri olarak renkli görseller elde edilmişti.

Ancak Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, CERN’de çalışan fizikçi doktor Lily Asquith, partikülleri duyabilmek istedi. Çarpıştırıcıdan alınan verileri, sese dönüştürebilmek için bir müzik kıyaslama yazılımı kullandı ve ortaya ilginç ve biraz da ürkütücü bir melodi çıktı.

Bilim adamları, 14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama deneyinde, evrenin doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor. Bir mikro saniye sürecek çarpışmada, temel element parçacıkları, atom çekirdeklerini oluşturmak için birleşmeye başlamadan önce meydana gelen Büyük Patlama anındaki koşullar oluşturulmak isteniyor.

Deney sırasında tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi veriliyor. Işın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından bilim adamları, özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı (Tanrı parçacığı) diye adlandırılan parçacıkların varlığının kanıtlarını görmeyi umuyor.

Parçacıkların sesini dinlemek için tıklayın

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: