Eğlence , Teknoloji , Bilim , Bilgisayar , Bilişim , İlginç , Haber ve Daha Fazlası Bu Blog'da !

man,male,baldness,human body,biology,hair,health,medicine,science

Bilim insanları erkeklerin kabusu olan kelliği tarihe gömmek üzere büyük bir buluşa imza attı.

Özellikle erkeklerin kabusu olan kellik, tamamen tarihe karışabilir. Zira, bilim insanları, yeniden uyandırılma potansiyeli taşıyan hücreler buldu. Bu, kel bölgelerde saçın yeniden çıkarılabileceği anlamına geliyor.

Araştırmacılar, kel erkeklerin kafa derilerinin çok sayıda potansiyel saç hücresi içerdiğini keşfetti. Ancak gelişimin bir aşamasında, bunların saç büyütüme kabiliyeti kaybedilmiş.

Şimdi araştırmacılar, bu hücreleri yeniden aktif hale getirebilmeyi ve erkekler için saati gençliğe doğru geri alabilmeyi umuyor.

ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi’nden araştırmacı ekip, saç ektiren kel erkeklerin saçsız deri bölgesini inceledi ve bunu saçların çıkmaya devam ettiği deri bölgesiyle karşılaştırdı.

Uzmanlar, iki bölgede de aynı miktarda kök hücre bulunduğunu keşfetti. Bunlar, vücuttaki diğer hücrelere dönüşebilen esas hücreler.

Ancak, bunların ata hücreler olarak bilinen daha ileri bir aşamaya doğru gelişme yeteneği kaybolmuş.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde laboratuvar ortamında genlerin uyandırılmasıyla saçların çıkmasının yeniden sağlanabileceği görüldü.

Ekipte yer alan Doktor George Cotsarelis, kök hücrelerin çokluğu karşısında şaşkına uğradığını belirtirken, bunların gelişmeyi neden durdurduğu üzerinde çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Cotsarelis, “Kelleşmiş kafa derisinde kök hücrelerin bulunması, bunları canlandırmak için bize umut verdi” diyor.

Araştırma, kelliğe, foliküllerdeki kök hücrelerin sayısı değil, kök-hücre aktivasyonundaki bir sorundan kaynaklanıyor olabileceğini öne sürüyor.

Erkeklerdeki kelleşme sürecinde, saç folikülleri azalıyor, yok olmuyorlar. Saçlar aslında kafa derisinin kel bölgelerinde de mevcut, ancak mikroskobikler.

Cotsarelis’in ekibi, sadece gelişmekte olan embriyolarda aktif olan genlerin uyandırılmasıyla yetişkin bir farede saç foliküllerine yeniden hayat verilebildiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, bir sonraki adımlarının kök ve ata hücreler üzerinde çalışmak ve kadınlardaki saç kaybını da incelemek olacağını söyledi.  Araştırma, Clinical Investigation dergisinde yayınlandı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: