Eğlence , Teknoloji , Bilim , Bilgisayar , Bilişim , İlginç , Haber ve Daha Fazlası Bu Blog'da !

cocaine addiction,treatment,human body,biology,health,medicine,science

Araştırmacılar, grip virüsü ile birlikte kokaini taklit eden bir parçacığı birleştirerek kokain bağımlılığını farelerde ortadan kaldırmayı başardılar.

Çalışmanın başında yer alan Cornell Tıp Fakültesi’nden Dr. Ronald G. Crystal, yeni yöntemin kokain bağımlılığını sona erdirmek için son derece başarılı olduğunu ve nikotin ile eroin gibi diğer bağımlılıkların sonlandırılması için de kullanılabileceğini belirtiyor.

Yöntem özetle yapılan aşı tarafından oluşturulan bağışık yanıtın henüz beyne ulaşamadan kokain moleküllerine bağlanarak onları kontrol altına alması esasına dayanıyor. Aşı etkisini 13 hafta boyunca koruyor. Dr. Crystal daha önce de kokaine karşı bağışıklık geliştirici farklı denemeler yapılmış olmasına karşın bunun, çoklu ve pahalı aşılar gerektirmeyen ve doğrudan insanlar üzerindeki denemelerine başlanabilecek ilk tedavi olduğuna dikkat çekiyor.

Kokain normalde bağışıklık sistemi tarafından karşı konulması gereken bir etken olarak görülmez. Bu maddenin yapısına çok benzeyen bir kimyasalın grip virüsünün bileşenleri arasına eklenmesiyse yeni, potansiyel tedavinin farklılığını meydana getiriyor. Kokain benzeri parçacıkların bağlı olduğu aşının vücuda zerkedilmesiyle insanın bağışıklık sistemi virüse karşı alarma geçiyor ve aynı zamanda kokaini de hastalık yapıcı biri etken olarak tanıyarak hafızasına alıyor.  Böylece sistem gerçek kokain vücuda verildiği anda antikor oluşturarak beyine ulaşmadan etkisiz hale getiriliyor.

Aşıda gerçek kokain yerine taklit maddenin tercih edilme nedeniyse bu maddenin kokaine oranla daha stabil olması ve bağışık cevabı daha güçlü bir şekilde harekete geçiriyor olması. Laboratuvar fareleri üzerinde denenen aşı bu canlılarda kokaine karşı güçlü bir tepki ortaya çıkarmış. Hayvanların davranışlarında da kokaine bağlı bir değişikliğin gelişmediği görülmüş.

Aşı çok kısa bir zaman içinde insanlar üzerinde test edilmeye başlanacak.

 

Reklamlar

Comments on: "Yeni kokain bağımlılığı tedavisi başarılı" (1)

  1. Siteyi çok beğendiğimi içtenlikle belirtmek isterim. Sitenizi takip listeme alıyorum.

    Teşekkür ederim.

    Serhat Çilingir
    skype: cilingir7,235678E+10

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: