Eğlence , Teknoloji , Bilim , Bilgisayar , Bilişim , İlginç , Haber ve Daha Fazlası Bu Blog'da !

universe,space,planet,mars,organic matter,astronomy,science,technology

Viking 1’in Mars’ta bulduğu organik madde 34 yıl sonra keşfedildi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) 20 Temmuz 1976’da Mars’a indirdiği Viking 1 sondasının ”Kızıl Gezegen”den topladığı numunelerde organik materyal bulunduğu yeni anlaşıldı.

O dönemdeki analizlerde uzay aracının topladığı numunelere dünyadaki organik maddelerin karıştığını düşünen bilim adamlarının, Mars benzeri bir toprakta yaptıkları deneyde, Viking 1 uzay aracının, 34 yıl önce daha kuru ve tozlu bir araziye iniş yaptığı ortaya çıktı.

NASA’nın Kaliforniya’daki Ames Araştırma Merkezi’nden Christopher McKay, 34 yıl önce aydınlatılamayan konunun yeni gün ışığına kavuştuğunu belirterek, o dönemdeki analizlerin tersine, Viking’in Mars’ta organik materyal bulduğunu ifade etti.

Yeni araştırma, Ağustos 2008’de bir başka Mars sondası Phoenix’in iniş yaptığı yerde, ”perklorat” olarak bilinen güçlü oksijen parçalayıcı bir maddenin keşfine dayanarak yapıldı.

Bilimadamları kilit Viking deneyini, Dünya’nın en kuru ve Mars’a en çok benzeyen eri olan Şili’deki Atacama Çölü’nden getirilen toprağı perklorat ile zenginleştirerek yaptılar.

Araştırmacılar deneyin sonunda, Viking 1 sondasının elde ettiği, ancak bunların dünyadan karıştığına kanaat getirilen numunelerdeki aynı kimyasallar olan organik kalıntının parmak izlerini tespit ettiler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: