Eğlence , Teknoloji , Bilim , Bilgisayar , Bilişim , İlginç , Haber ve Daha Fazlası Bu Blog'da !


ABD’de yapılan ve New Scientist yayımlanan bir araştırma, insan beyninin, Tanrı’ya inanmaya programlanmış bir yapıya sahip olduğu iddiasını gündeme getirdi.

Bebekler ve çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, insanın doğumdan itibaren beden ile zihninin ayrı ayrı yapılandığını koydu. Bu durumun da Tanrı başta olmak üzere muhtelif metafizik inançlara yol açtığı belirtildi. Yale Üniversitesi psikologlarından Prof. Paul Bloom, araştırmayla ilgili olarak şöyle konuştu: “Bizim dini inançlarımızın güçlü ve değiştirilemez olduğuna dair birçok kanıt bulduk. Yaşlandıkça, inanışın metafizik yanından çok, ahlaki boyutuna odaklanıyoruz.”

İngiltere’nin önde gelen ateistlerinden ve Oxford Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Richard Dawkins bu tür savlara, yazdığı “Tanrı Yanılgısı” adlı kitapla karşı çıkıyor. Dawkins, dinin özellikle çocuklara yönelik olarak beyin yıkama yoluyla propagandasının yapıldığını savunuyor. Dawkins’e göre çocuklar, büyüklerinin söylediklerini kabul ediyor ve böylece Tanrı’ya inanmaya yatkın hale geliyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: