Eğlence , Teknoloji , Bilim , Bilgisayar , Bilişim , İlginç , Haber ve Daha Fazlası Bu Blog'da !

Çin’in 5 yıllık uzay planı açıklandı. Planda iddialı hedefler var.
Çin,Uzay,Ay,güneş,astreoid
Çin’in 5 yıllık uzay planlarının anlatıldığı “2011 Çin’in Uzay Çalışmaları” adlı Beyaz Kitap açıklandı. Raporda Çin’i 2016’ya kadaruzay laboratuvarları, uzay gemileri, gemi yük taşıyıcıları ve uzay istasyonu inşaatı için gerekli teknolojik gelişmeleri yapması planlanıyor.

Planda Ay yüzeyinin incelenmesi ve örnekler toplaması da yer alırken güneş ve astreoidlerle ilgili çalışma yapılacağı da belirtiliyor.

ULUSLARARASI TOPLUMLA ORTAKLAŞA ÇALIŞACAĞIZ
Çin, uluslararası toplumla el ele vererek barış ve temiz bir uzay oluşturmanın yanı sıra, insanoğlunun barış ve gelişme yönünde yüce davasını ilerletmek için daha büyük katkı sağlamaya hazır olduğunu açıkladı.

“2011 Çin’in Uzay Çalışmaları” adlı Beyaz Kitap, Çin Devlet Basın Ofisi tarafından yayınlandı. Beyaz Kitap’ta, Çin hükümetinin uzay çalışmalarını hep ulusal gelişme stratejisinin önemli bir parçası olarak gördüğüne işaret edilerek, uzay kaynaklarını barışçıl amaçla keşif, geliştirme ve kullanmada ısrarlı olduğuna dikkat çekildi.

Raporda ayrıca, Çin’deki uzay çalışmalarında 2006 yılından itibaren hızlı bir gelişme görüldüğüne, insanlı uzay istasyonu, ayda keşif gibi önemli projelerde atılım niteliğinde gelişmeler kaydedildiğine yer verildi. Buna paralel olarak, uzay teknolojilerinin yeni bir düzeye taşındığını, uzay kaynakları kullanımından doğan ekonomik ve toplumsal yararların gözle görülür biçimde arttığı kaydedildi.

Beyaz Kitap’ta öte yandan, Çin’in bundan sonra kendi gücüne dayalı yenilik yaratma yeterliliğini ve uluslararası işbirliği seviyesini daha da yükseltmeye devam edeceğine vurgu yapıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: